Zdravotní způsobilost pilota

Pro soukromé i obchodní piloty

Patří mezi základní požadavky pro získání pilotní licence. Na základě zdravotní prohlídky je pilotovi vystaveno Osvědčení o zdravotní způsobilosti pilota (Medical Certificate). Osvědčení o zdravotní způsobilosti pilota vydává pověřené zdravotnické zařízení nebo pověřený lékař dle Evropské legislativy EASA/PART-MED. Vydává se v několika úrovních – třídách.

Zdravotní prohlídku můžete podstoupit v jakékoliv zemi Evropské unie. Zdravotní prohlídka musí být pravidelně periodicky opakována.

Základní úrovně osvědčení o zdravotní způsobilosti

Osvědčení o zdravotní způsobilosti - Třída 2

Pro získání licence pilot soukromého letadla PPL/LAPL je zapotřebí získat Osvědčení o zdravotní způsobilosti – minimálně úrovně 2. Zdravotní prohlídka je v menším rozsahu, a obvykle nejsou na překážku běžné zdravotní omezení např. běžné zrakové vady. Zdravotní prohlídku zajišťujeme pro naše klienty u soukromého lékaře MUDr. Davida Melechovského.

 

Co s sebou:

 • doklad totožnosti
 • brýle nebo čočky– pokud užíváte, je nutné si je k prohlídce přinést.
 • výpis ze zdravotní dokumentace vašeho praktického lékaře není potřeba
 • žádost o osvědčení zdravotní způsobilosti – žádost můžete předvyplnit doma, nebo ji můžete vyplnit s doktorem na místě v ordinaci. Není nutné ji mít s sebou, obdržíte u doktora
 • Pro více podrobností o vyšetření se dočtete na stránkách lékaře: http://www.leteckylekar.cz/soukromy-pilot-ppl.html

Osvědčení o zdravotní způsobilosti - Třída 1

Osvědčení o zdravotní způsobilosti stupně 1 je zapotřebí získat pro licence obchodní pilot CPL a pilot dopravního letadla ATPL. Jaké zdravotnické zařízení nebo lékaře si pro získání vyberete záleží pouze na vás. Ujistěte se však, že zdravotnické zařízení má oprávnění vydávat osvědčení dle Evropských standardů a legislativy EASA/PART- MED.

V ČR vydává Osvědčení o zdravotní způsobilosti třídy 1 pouze Ústav leteckého zdravotnictví. Další možností je absolvovat prohlídku v jiné zemi Evropské Unie, dobré zkušenosti máme s Leteckou vojenskou nemocnicí  v Košicích, Slovensko nebo Leteckou zdravotnickou klinikou ve Vídni, Rakousko.

Vyšetření se skládá z:

 • zdravotní prohlídka – interna, odběr krve a moči, EKG, spirometrie, ORL, dotazy na alergie, astma, kontrola úst, krku, uší, audiometrie, reflexy, oční vyšetření, kontrola barvocitu
 • podstoupení psychologických testů
 • na vyšetření je třeba si vyčlenit dva pracovní dny, jeden den pro zdravotní prohlídku a druhý den pro psychologické testy
 • je nutné se předem objednat

 

S sebou by jste měli mít:

 • výpis ze zdravotní dokumentace od vašeho praktického lékaře
 • pokud nosíte brýle nebo čočky, je nutné si je vzít s sebou

 

Rezervace on-line: Ústav leteckého zdraví – rezervace on-line avšak pro první schůzku je nutná rezervace telefonicky!

Kontakt:
Adresa: Ústav leteckého zdravotnictví Praha, Generála Píky 1, Praha 6 – Dejvice, 160 00
Telefon: 973 21 24 55
Otevírací doba: Po-Čt 7:00 – 15:30

Pokud chcete mít zdravotní prohlídku za jeden den a bez dlouhého čekání na jednotlivá vyšetření specialistů (jako je tomu v ÚLZ) a navíc se i vyhnout psychologickým testům, doporučujeme specializované pracoviště Aeromedical  na WeinerPrivatklinik, ve Vídni v Rakousku.

Zdravotní prohlídka obsahuje – Interna, odběr krve a moči, EKG, spirometrie, ORL, dotazy na alergie, astma, kontrola ústa, krk, uši, audiometrie, reflexy, oční vyšetření, barvocit.

 • Závěrečný pohovor s primářem.
 • 1 den včetně vystavení průkazu
 • Pokud neovládáte němčinu, domluvíte se bez problémů anglicky
 • Nepotřebujete žádnou zdravotní dokumentaci

 

Pokud jsou vaše výsledky i výsledky laboratorních testů v pořádku, obdržíte ještě týž den Osvědčení o zdravotní způsobilosti – Třída 1  tzv. Medical Certificate Class 1.

Kontakt na kliniku
Vídeňská soukromá klinika WeinerPrivatklinik se nachází v centru Vídně. http://wiener-privatklinik.com/en/services/medical-competence-centers/aeromedical-center/


adresa: WeinerPrivatklinik, Pelikangasse 15, Vídeň, Rakousko
telefon: +43 1 40180 7010
email:
 ordinationszentrum@wpk.at
Ordinační hodiny: po-pá 10:00-20:00

 

Přečtěte si také

Jak se stát pilotem dopravního letadla

Stále častěji se na nás lidé obracejí s dotazem jak se stát pilotem dopravního letadla. Co vše pro to musí udělat, jaké podmínky musí splňovat, jak dlouhý je výcvik a doba, než mohou usednout do kokpitu dopravního letadla a samozřejmě kolik je to bude stát? 

Převod a validace zahraniční pilotní licence

Jak na převod nebo validaci vaší pilotní licence, kterou jste získali v zahraničí, respektive ve státě mimo Evropskou Unii (EU), např. ve Spojených státech podle FAA legislativy či v Ruské federaci dle FAVT na evropskou podle legislativy EASA dle Part-FCL a Part-MED?

Dvoumotorové letadlo MEP

Jak na pilotní průkaz aneb praktické rady zájemcům o pilotní výcvik

Naučit se létat není laciné a vy chcete mít jistotu, že za své peníze dostanete co nejvíce a v té nejvyšší kvalitě.  Existuje pár věcí v životě, kde by jste neměli hledat tu nejlevnější možnost a toto je zvláště pravda, když vybíráte toho správného leteckého instruktora a stojíte před rozhodnutím, která letecká škola je ta nejlepší.